اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
آمادگي اصفهان براي همكاري در حوزه اقتصاد و مديريت شهري با شهرهاي عضو سازمان همكاري هاي شانگهاي
.

شهردار اصفهان در اجلاس شهرداران كشورهاي عضو همكاري هاي شانگهاي مطرح كرد: احياي مأموريت هاي تاريخي كشورها و شهرهاي در امتداد جاده ابريشم  

شهردار اصفهان گفت: شهر اصفهان آمادگي دارد با همه شهرهاي عضو سازمان همكاري هاي شانگهاي در زمينه هاي مختلف اقتصادي و مديريت شهري همكاري داشته باشد.      

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان، قدرت اله نوروزي در اجلاس شهرداران كشورهاي عضو همكاري هاي شانگهاي در شهر چونگ چينگ كشور چين، با تشكر از شهردار چونگ چينگ بابت برگزاري اين اجلاس اظهار كرد: خوشحالم كه براي اولين بار در شهر زيباي چونگ چينگ مي توانم به عنوان شهردار اصفهان كه شهري گردشگرپذير، هنري و فرهنگي است، در زمينه همكاري هاي مختلف تبادل نظر كنم.     

وي در مورد همكاري هاي دو جانبه جمهوري اسلامي ايران و جمهوري خلق چين، گفت: پيشينه همكاري ايران و چين به هزاره اول قبل از ميلاد مسيح باز مي گردد، جاده ابريشم به عنوان نشانه اي از روابط تاريخي بين دو ملت بوده است. روابط دو جانبه همواره چشم انداز روشني داشته و در زمينه هاي متفاوت توسعه هايي را براي كشورها به ارمغان آورده است.   

شهردار اصفهان ادامه داد: به ويژه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، روابط دوستانه به دور تازه اي وارد شده است. علاوه بر تقويت روابط فرهنگي و سياسي و همكاري هاي بين المللي، در اين دوره روابط تجاري رشد قابل ملاحظه اي داشته است.  

وي با بيان اينكه ايران از نظر اقتصادي در چهارراه آسيا واقع شده و از اين جهت داراي دو مزيت مهم است، تصريح كرد: ايران داراي موقعيت استراتژيك و جغرافيايي در ميان كشورهاي منطقه اي است؛ يعني به عنوان پلي است كه كشورهاي آفريقايي و اروپايي را به آسيا و كشورهاي مستقل مشترك المنافع را به خاورميانه و ناحيه خليج فارس ارتباط مي دهد. چنين موقعيتي پتانسيل مهمي براي اقتصاد ايران به شمار مي رود.

نوروزي در مورد ويژه گردشگري ايران اظهار كرد: گردشگران مي توانند در چهار فصل سال در بخش هاي مختلف گردشگري از جمله تاريخي، فرهنگي، طبيعت و زيارتي به ايران سفر كنند.  

وي افزود: ايران از تمدن جهاني هفت هزار ساله برخوردار است. اين كشور داراي مكان هاي متعدد و زياد ثبت شده در ميراث جهاني است. به ندرت مي توان موزه اي در جهان ديد كه صنايع دستي يا هنرهاي تجسمي از ايران در آن يافت نشود.   

شهردار اصفهان در مورد شهر اصفهان اظهار كرد: اصفهان به عنوان يكي از كلانشهرهاي مهم ايران شناخته شده و در مركز كشور واقع است. اين شهر با دارا بودن بناهاي تاريخي ثبت شده جهاني و پيشينه درخشان ميراث فرهنگي، دايره المعارفي از هنر و معماري ايران است.

اصفهان مركز كسب و كار در ايران است  

وي گفت: اكثر اديان از جمله مسلمانان، زرتشتيان، يهوديان، مسيحيان و همه در يك محيط آرام در اين شهر زندگي مي كنند و اين صلح طلبي مردم اصفهان را نشان مي دهد.   

نوروزي بيان كرد: صنايع سنگين و نيمه سنگين و صنايع سبك، همچنين بخش هاي صنعتي مانند فولاد، پتروشيمي، نساجي، پالايشگاه نفت و نيروگاه برق در شهر اصفهان وجود دارد. اين شهر با جمعيت بيش از دو ميليون نفر يكي از مراكز مهم اقتصادي است و متخصصان و كارشناسان اين شهر را به عنوان مركز كسب و كار مي شناسند.  

وي تصريح كرد: جاده ابريشم يكي از شبكه هاي ارتباطي و نقل و انتقالي مهم غرب و شرق بوده و داراي قدمتي سه هزار ساله است؛ اين جاده يك مسير تجاري فرهنگي جهت تجارت بوده است كه اين اجناس توسط كاروان ها حمل و از سوي بازرگانان به فروش مي رسيده است.    

شهردار اصفهان افزود: كشورها و شهرهايي كه در امتداد اين جاده قرار داشتند از نظر مذهبي، زباني و فرهنگي مورد توجه بودند و نقاط مشترك زيادي داشتند و سابقه درخشان اين شهرها از طريق بازرگانان، مسافران، دانشمندان و زائران به دنيا منتقل شده است. همين سابقه، جاده ابريشم را به جاده افسانه اي تبديل كرده است. البته اين جاده قديمي تا حدودي اهميت خود را از دست داده بود كه خوشبختانه پيشنهاد رئيس جمهور چين در مورد جاده ابريشم تحت عنوان ايجاد يك كمربند مطرح شد تا كشورهاي پيرامون جاده ابريشم بتوانند براي توسعه همكاري هاي همه جانبه تلاش كنند. 

وي ادامه داد: هدف اين طرح، احياي مأموريت هاي تاريخي كشورها و شهرهاي در امتداد جاده ابريشم توسط توريست ها است. ايران و چين در امتداد اين جاده قرار داشته اند و برخي شهرهاي چين و برخي شهرهاي ايران از جمله اصفهان از نظر ميراث فرهنگي و طبيعي در يونسكو شناخته شده هستند.  

دعوت شهردار اصفهان براي حضور اعضاي اجلاس شانگهاي در نمايشگاه صنايع دستي اصفهان

نوروزي با بيان اينكه يكي از اهداف تشكيل سازمان همكاري هاي شانگهاي نيز توسعه روابط اقتصادي بين كشورهاي عضو است، خطاب به حاضران در اين اجلاس، گفت: اميدوارم با سفر به اصفهان به عنوان عضوي از شهرهاي خلاق يونسكو، بتوانيد از آن لذت ببريد. از همه ميهمانان و همكاران به عنوان ميهمان ويژه شهرداري اصفهان دعوت مي كنم در نمايشگاه صنايع دستي كه از 18 تا 21 ‍ژوئن( 28 تا 31 خرداد) برگزار مي شود، شركت كنيد.   

وي با اشاره به اينكه شهر اصفهان آمادگي دارد با همه شهرهاي عضو سازمان همكاري هاي شانگهاي و كشورهاي آنها در زمينه هاي مختلف اقتصادي و مديريت شهري همكاري داشته باشد، اضافه كرد: اميدوارم اين اجلاس در رسيدن به اهداف خود موفق باشد و همه ما بتوانيم از فرصت ايجاد شده تجربه خوبي كسب كنيم.

 
تاریخ:
1398/02/26
تعداد بازدید:
44
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.