اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
دروازه‌هاي توسعه به روي نصف جهان باز مي‌شود
.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: پروژه‌­هاي محرك توسعه يا كاتاليزورها، پروژه‌­هاي پرچم و پروژه‌هاي پرستيژ در قالب پروژه­‌هاي طلايي و نقره‌­اي استراتژي­‌هاي نوين توسعه مجدد شهري است كه منجر به راه­‌اندازي و هدايت توسعه مي­‌شود.

 سيداحمد حسيني‌نيا صبح امروز_پنجشنبه 26 ارديبهشت ماه 98_ در جلسه داوري پروژه‌هاي محرك توسعه مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان اظهار كرد: يكي از سياست‌هاي نوين در توسعه شهري به­ طور عام و در بازآفريني بافت‌هاي نابسامان شهري به طور خاص به كارگيري اقدامات و پروژه‌هاي محرك توسعه با هدف تسريع و تسهيل فرايند تحول در اين بافت‌­ها با بهره‌­گيري از مشاركت و توان اجتماعي ساكنان و استفاده از ظرفيت‌هاي محلي است.

وي افزود: اقداماتي نظير پروژه‌­هاي محرك توسعه يا كاتاليزورهاي محرك توسعه، پروژه­‌هاي پرچم و پروژه‌هاي پرستيژ در قالب پروژه‌هاي طلايي و نقره­‌اي استراتژي‌هاي نوين توسعه مجدد شهري است كه منجر به راه­‌اندازي و هدايت توسعه مي­‌شود.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با بيان اينكه در پروژه‌هاي محرك توسعه گرايش بيشتري به پروژه­‌هاي محرك خرد مقياس، اقدامات نرم ­افزاري و مشاركت محلي و ارزش‌هاي اجتماعي و محيطي وجود دارد، تصريح كرد: اين رويكرد تحت عنوان رويكرد پروژه­‌هاي محرك جديد ويژگي‌هايي مثل جامع ­نگري، مقياس كوچك، توزيع ثروت، قابليت تأثير بر پيرامون، از پايين به بالا بودن، توجه به جامعه محلي و چشم ­اندازهاي قابل جايگزين را اضافه مي‌كند.

وي تصريح كرد: در رويكرد جديد محرك شهري، انواع تغييرات محله­ مبنا بوده و بر پايه مشاركت­‌هاي اجتماعي محلي قرار گرفته است.

حسيني‌نيا خاطرنشان كرد: در اين راستا پس از طرح مصوب اعضا شوراي اسلامي شهر اصفهان مبني بر تعريف پروژه‌هاي محرك توسعه در بودجه ساليانه مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان، شيوه نامه اين پروژه‌ها را در قالب 9 بند شامل تعريف طرح، هدف، ماهيت، جايگاه، چارچوب كلي، محدوده مطالعاتي، دستگاه تهيه كننده، تصويب و اجراي طرح تدوين  و به مناطق ارسال كرده‌ايم.

بيشتر بخوانيد: 

پروژه‌هاي محرك توسعه از جنس بازآفريني است

پروژه‌هاي محرك توسعه در مناطق 15 گانه اصفهان داوري مي‌شود

وي اظهار كرد: از ديگر اقدامات انجام شده برگزاري جلسات آموزشي و توجيهي براي آشنايي بيشتر با پروژه‌هاي محرك توسعه و اخذ نظرات كارشناسي از صاحبنظران، متخصصان در تعريف مناسب پروژه‌هاي محرك توسعه بوده است.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: پس از انجام اقدامات فوق برگزاري جلسات داوري پروژه‌هاي محرك توسعه مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان براساس معيارهاي برندسازي (ايجاد مزيت رقابتي، ارتقاي هويت، اعتبار و منزلت اجتماعي و تصوير ذهني شهروندان از بافت)، توانايي و ظرفيت پروژه براي بسيج منابع (مشاركت شهروندان، جامعه مدني، متخصصان و بخش خصوصي در طراحي و اجراي پروژه و جذب سرمايه‌هاي اجتماعي و اقتصادي، بهره‌وري حداكثري پروژه با توجه به هزينه‌هاي اجرا، بهره برداري و نگهداري و مدت زمان انجام پروژه)، تاثير بر بافت پيرامون با تاكيد بر بازآفريني شهري (ايجاد تاثير زنجيره‌اي و شبكه‌اي در رفع مشكلات بافت پيرامون)، بهبود كيفيت محيط شهري (ايجاد ايمني، امنيت، جذابيت، حضورپذيري و سرزندگي در فضاي شهري) از 24 تا 26 ارديبهشت ماه با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان، اساتيد دانشگاهي، متخصصان و مديران شهرداري در معاونت شهرسازي و معماري در حال برگزاري است.

وي ادامه داد: هدف از برگزاري اين جلسات تعريف پروژه محرك توسعه براي هر يك از مناطق 15 گانه است كه در بودجه ساليانه مناطق لحاظ شود و با تاكيد اعضاي شوراي اسلامي در اولويت اجرا قرار خواهد گرفت كه اثرات مثبتي بر محدوده خود و محدوده‌هاي هم جوار بگذارد و با فراهم كردن امكان ادامه روند بازآفريني در آينده با برقرار كردن امكان فرصت­هاي مناسب، آثار طولاني مدت سودمندي را در مناطق مختلف شهرداري اصفهان برجاي بگذارد.

تاریخ:
1398/02/26
تعداد بازدید:
76
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.