صفحه اصلی
اخبار
1396/04/26
بيانيه آقاي دكتر زرگرپور استاندار محترم اصفهان

   دگرگوني­هاي بي وقفه در عرصه هاي گوناگون اجتماعي به ويژه ارتباطات، پويه هاي اقتصادي و رويكردهاي نوين سياسي اجتماعي در جهان، پديداري انديشه هاي نوين علمي، خلق فناوري هاي پيشرفته در زمينه هاي مختلف بالاخص فن آوري هاي نوين شهري كه زاييده و محصول تغيير شكلي و محتوايي فرآيندها و ساختارهاي اجتماعي است، از ويژگي هاي جهان نو امروزه در لحظه لحظه هاي جامعه بزرگ جهاني جاري است.

   فناوري هاي نوين بعنوان فناوري هاي كليدي و محور توسعه پايدار، از مهمترين دست آوردهاي انسان در عصر حاضر و راهگشاي بسياري از مشكلات بشري در هزاره سوم مي باشند. امروزه موقعيت كشورها نسبت به يكديگر در گرو امكانات بالقوه  توانايي آنها در حيطه علوم و فناوري هاي نوين است. با توجه به جايگاه و اهميت فناوري هاي نوين در آينده كشور، تلاش در جهت تحقق بخشيدن به منويات مقام معظم رهبري و حمايت از توانمندي هاي داخلي و اقتصاد مقاومتي از ضرورت هاي اساسي به شمار مي رود. اقتصاد مقاومتي، اقتصاد دانش‌بنيان است يعني از پيشرفتهاي علمي استفاده مي­كند، به پيشرفتهاي علمي تكيه مي­كند و اقتصاد را بر محور علم قرار مي­دهد. اقتصاد مقاومتي به معناي اقتصادي است كه در شرايط فشار، تحريم، دشمني ها و خصومت هاي شديد مي تواند تعيين كننده رشد و شكوفايي كشور باشد و يكي از بخشهاي مهمي كه مي­تواند اقتصاد مقاومتي را پايدار كند، شركتهاي دانش‌‌‌بنيان است؛ شركت هاي دانش بنيان از بهترين مظاهر و يكي از مؤثرترين مؤلفه‌‌‌هاي اقتصاد مقاومتي است. در واقع علم براي كشور، يك سرمايه‌‌‌ بي پايان و تمام‌‌‌نشدني است. اگر چرخه‌‌‌ توليد علم در يك كشور به راه افتاد، استعدادها به جريان افتاد، ظرفيت ها بروز و ظهور كرد، آن وقت به يك منبعِ تمام‌‌‌نشدني تبديل خواهد شد. همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند: "اگر چنانچه علم در بخشهاي مختلف جدي گرفته شد، آن وقت اين شركتهاي دانش‌‌‌بنيان كه بر مبناي علم كار مي­كنند، توليد مي­كنند، ثروت‌‌‌آفريني مي­كنند، و خواهند توانست به تدريج اقتصاد كشور را به شكوفائي واقعي برسانند".

   از سوي ديگر بهره گيري مناسب از ظرفيت فضاي مجازي در نظر رهبر معظم انقلاب و مديران ارشد كشور مورد توجه قرار گرفته است و اگر امروز نتوانيم همسو با تكنولوژي اين حوزه حركت كنيم و از آن بهره بگيريم بي سواد خواهيم بود، بنابراين اهميت فضاي مجازي بسيار زياد است. فضاي مجازي در زندگي شهري نيز نقش كليدي ايفا مي كند و با بررسي حوزه هاي مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي، قانوني، محلي و محيط زيست نيز مشخص مي شود فضاي مجازي در تمام اين حوزه­ها نقش مستقيم دارد.  بهره گيري از فضاي مجازي در اداره امور شهر مي تواند هزينه هاي ارتباطات در زندگي اجتماعي و تصميم گيري را كاهش دهد و در راستاي شهر الكترونيك نيز عمل كند. به عبارت ديگر مديريت شهري با بهره گيري از فضاي مجازي و ابزارهاي نوين مي تواند در راستاي شهر خلاق از نظرات خلاقانه شهروندان كمك بگيرد، و خدمات مناسب در فضاي مجازي ارائه دهد و يك ارتباط مطلوب بين شهروندان و شهرداري برقرار كند و از آن به عنوان يك ابزار مناسب همانند كشورهاي توسعه يافته، بهره جسته و سطح كيفي زندگي شهروندان را توسعه دهد.

   در اين گذار تاريخي، ملل جهان با موانع و تضادهايي رودررو مي شوند زيرا از يك سو تحت تأثير شتاب در روند تحولات، ناگزير به همسويي و همگرايي با ديگر ملل دنيا در امر دستيابي به آرزوهاي مشتركي كه متضمن منافع و مصالح عموم جهانيان است،  مي شوند و از سوي ديگر     نمي توانند جاذبه ها، ارزش ها و اصالت هاي فرهنگي و قومي را ناچيز تلقي كنند و اصل صيانت از حريم ميراث هاي معنوي و مادي را كه در زمره ي ثروت هاي نهفته و ذخاير گرانبهاي ملي است، ناچيز بشمارند.

   بنابراين، مانايي و دوام ملت ها و نيز حفظ ساختارهاي فرهنگ قومي در فرآيند تكامل و پويش تاريخي جهان كه بيش از پيش با دانش بنياني و ژرف بيني در حال تحول است، مستلزم بالا رفتن توان رقابت در عرصه هاي بين المللي، بهره‏وري روزافزون از     توانمندي هاي علمي و عملي، استفاده خلاقانه از ظرفيت هاي نهفته ملي، افزايش قدرت مقابله با چالش هاي نو و در غايت امر انعطاف پذيري و نرمش بر گرفته از عقلانيت و هوشمندي در رويارويي با چالش هاست.

    مديريت واحد شهري، يكي از مختصات و اركان اصلي توسعه پايدار و متوازن است و نبود چنين مديريتي در شهرهاي بزرگ منجر به هدررفت سرمايه هاي ملي، فقدان انتظام و انسجام در امور، نقض خواسته يا ناخواسته اصول شهرنشيني مطابق با موازين پيشرفتهِ روز و ناكارآمدي ساختارهاي و سامانه هاي شهري مي شود.

    اما بديهي است كه در فرآيند توسعه كمي و كيفي شهرها، افزون بر لزوم ايجاد مديريت واحد شهري، مؤلفه هاي مهم ديگري دخالت تام و نقش تعيين كننده اي دارند كه شهرداري اصفهان در رويكردهاي توسعه شهري توجه خاصي به آن داشته است.

دانش بنيان كردن ساختارها و زيرساخت هاي شهري، فراهم آوردن سازوكارهاي مناسب و نوآورانه براي ايجاد شهري خلاق و پويا، بهره گيري از فن آوري هاي نوين و پيشرفته روز و استقبال از دستاوردهاي علمي در استفاده بهينه از انرژي هاي پاك، ايجاد آشتي و وفاق بين دو عنصر خلاقيت در توسعه زيرساخت ها و حفظ اصالت و هويت تاريخي شهرها، برگزاري همايش ها و جشنواره هاي بين المللي به منظور توسعه ي دادوستدهاي علمي، فرهنگي و اقتصادي، همچنين توسعه روابط و مناسبات با شهرهاي خواهرخوانده با هدف گسترش و استوارسازي ديپلماسي سياسي- فرهنگي، بسط همكاري هاي مشترك با شهرهاي بزرگ و معروف جهان، تلاش و برنامه ريزي جامع و پايدار در زمينه فن آوري اطلاعات و ارتباطات براي تحقق دولت الكترونيك و ايجاد شهر هوشمند از مهمترين اقدامات و طرح هاي كلان شهرداري اصفهان در راستاي استفاده از فن آوري هاي نوين شهري و توسعه پايدار بوده است.

   اميد است شهرهاي عضو اين جشنواره مهم بين المللي، به پشتوانه همگرايي، هم­پويي و گسترش همكاري­هاي مشترك، بتوانند تنش ها، تهديدها و آسيب هايي كه امروزه كلانشهرها را در زمينه هاي زيست محيطي و شهرنشيني به مخاطره افكنده است، كاهش بخشند و آينده اي سرشار از سلامتي، بهروزي و تابناك را براي ساكنان اين گوي خاكي ترسيم و مهيا سازند.

 

ارسال کننده:
تعداد بازدید:
50
آخرین اخبار
تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مركز فناوري هاي نوين شهرداري اصفهان مي باشد.